Jak działają alkomaty? Przewodnik po technologiach pomiaru alkoholu

Jak działają alkomaty? Przewodnik po technologiach pomiaru alkoholu

Podstawy działania alkomatu

Alkomat to przyrząd służący do badania zawartości alkoholu we krwi za pomocą analizy oddechu osoby badanej. Przyrząd ten wykorzystuje kilka technologii pomiaru alkoholu, które mogą się różnić w zależności od modelu urządzenia. Najpopularniejszymi technologiami są sensory półprzewodnikowe, elektrochemiczne i spektrometria podczerwienia.

Kluczowym elementem większości alkomatów jest czujnik, który reaguje na obecność alkoholu w próbce powietrza. Czujniki półprzewodnikowe generują napięcie proporcjonalne do zawartości alkoholu, natomiast elektrochemiczne opierają się na procesach chemicznych rozwiązujących alkohol na jonowe produkty. Wynik jest następnie przeliczany na stężenie alkoholu we krwi (BAK).

Technologie pomiaru alkoholu w alkomatach

Wśród dostępnych na rynku alkomatów biorących pod uwagę technologię pomiaru, rozróżnić można cztery główne grupy: alkomaty z sensorem półprzewodnikowym, alkomaty elektrochemiczne, alkomaty z sensorem podczerwieni oraz alkomaty utylizujące technologię spektroskopii podczerwieni. Każda z technologii ma swoje specyficzne zalety i ograniczenia.

Na stronie https://alcodigital.pl/alkomaty/alkomat-alcodigital-myguard/ można znaleźć przykładowy model alkomatu, który wykorzystuje elektrochemiczną technologię pomiaru. Dzięki temu jest bardziej precyzyjny i odporny na fałszywe alarmy w porównaniu do urządzeń z sensorem półprzewodnikowym.

Zalety i wady różnych technologii

Alkomaty z sensorem półprzewodnikowym są zazwyczaj najtańsze, ale ich dokładność jest niższa. Mogą one dawać fałszywe odczyty w obecności innych substancji chemicznych. Alkomaty elektrochemiczne są droższe, ale oferują wysoką dokładność i specyficzność. Są one zazwyczaj wykorzystywane przez profesjonalistów i służby mundurowe.

Urządzenia z sensorem podczerwieni są najbardziej zaawansowane technologicznie. Wykorzystują specjalistyczne zjawiska fizyczne do dokładnego pomiaru stężenia alkoholu. Są drogie, ale ich dokładność i niezawodność sprawiają, że są one wykorzystywane na posterunkach policji i w sądach.

Jak prawidłowo korzystać z alkomatu?

Pomimo różnic w technologii, wszystkie alkomaty działają na podobnej zasadzie. Przed przeprowadzeniem testu należy zaczekać co najmniej 15 minut od ostatniego spożycia alkoholu, po to, by otrzymać wiarygodne wyniki. W tym czasie alkohol jest przyswajany przez organizm i jego stężenie we krwi stabilizuje się.

Kiedy mierzymy stężenie alkoholu, powinniśmy najpierw włączyć urządzenie i pozwolić mu się „rozgrzać”. Następnie należy mocno wydmuchiwać powietrze do ustnika aż do momentu, gdy urządzenie sygnalizuje zakończenie pomiaru. Po kilku sekundach na wyświetlaczu powinien pojawić się wynik.